Metal, cyrkon, złoto

Porcelana na metalu, cyrkonie, złocie, a może korona pełnoceramiczna?

Takie pytanie na pewno padnie, gdy już wspólnie ustalimy w jaki sposób odbudować braki w Państwa uzębieniu. Oczywiście są sytuacje, w których będziemy ograniczać wybór lub zalecać jedno z rozwiązań, natomiast najczęściej o materiale decydujecie Państwo.

Metal

Podbudowa metalowa to standard powstały już kilkadziesiąt lat temu. Metal, jak wszyscy wiemy, ma wysoce nieestetyczny kolor. Kojarzy się bardziej z metalowym narzędziem, częścią urządzenia, czy blachą, ale nie z zębem. Przez lata posługiwania się metalem w protetyce stomatologicznej udoskonalono sposób maskowania metalowej podbudowy różnymi materiałami. W przypadku porcelany jej pierwsze warstwy poświęcone są na zamaskowanie metalu. To sprawia, że coraz mniej miejsca na kolejne warstwy odtwarzające kształt i głębię koloru naturalnego zęba. Korona na podbudowie metalowej przy dogłębnej analizie wydaje się bardziej jednolita niż naturalny ząb, trochę „martwa” w okolicy przydziąsłowej, gdzie porcelany jest najmniej.

Metal

Cyrkon

Cyrkon jest najstarszym i najczęściej występującym w skorupie ziemskiej minerałem. Jest od podstawą do wytworzenia tlenku cyrkonu, materiału, który od ponad 20 lat z powodzeniem stosowany jest w ortopedii (np. chirurgii stawu biodrowego). Ten trudny do przerobienia materiał udało się również wykorzystać w dziedzinie stomatologii. Spośród dostępnych dziś materiałów ceramicznych cyrkon posiada znakomite właściwości biologiczne i jest bez wątpienia najlepszym i najnowocześniejszym materiałem na uzupełnienia protetyczne.

Cyrkon

Kluczowe cechy to możliwość indywidualnego doboru koloru i wysoka przezierność podbudowy z tlenku cyrkonu. Porcelana nie musi już maskować podbudowy, tylko układając się w kolejnych warstwach razem z cyrkonem budować głębię kolorystyczną zęba wiernie naśladując naturę.

cadcam-system-5-tec-produktfoto scanner_s600_arti_08

 Wytwarzanie podbudowy z tlenku cyrkonu odbywa się w technologii CAD/CAM (Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing), gdzie model Państwa uzębienia jest skanowany przez specjalistyczny skaner 3D, praca projektowana w programie komputerowym i wykonywana przez zaawansowaną technologicznie maszynę.

software-zirkonzahn-cam fraesgeraet_m5_15

 Wspomagane komputerowo wytwarzanie pracy pozwala uniknąć wszelkich niedokładności, które mogą się zdarzyć podczas tradycyjnego odlewania metalu.

Badania dowiodły, że zastosowanie cyrkonu nie prowadzi do powstania jakichkolwiek alergii. Jest to materiał wyjątkowo biokompatybilny z tkankami i błoną śluzową.

Technologia Zirkonzahn – video

Metal vs Cyrkon 1

Metal vs. Cyrkon

Metal vs Cyrkon 2

Złoto

W wyjątkowych sytuacjach jako materiał podbudowy protetycznej wybierane jest złoto. Proszę jednak nie wyobrażać sobie zębów charakterystycznych dla pewnych grup etnicznych – złoto jest pokryte w widocznych obszarach porcelaną.  W przeszłości sięgano po nie znacznie częściej jako bardziej estetyczną alternatywę dla zwykłego (szarego) stopu metalu, aczkolwiek w erze tlenku cyrkonu argument większej estetyki żółtego złota został zarzucony. Jedyna cecha złota dla której po nie sięgamy jest bakteriostatyczność i biokompatybilność w przypadku prac które muszą sięgać głęboko w okolicę poddziąsłową. Dzieje się tak najczęściej przy zaopatrywaniu protetycznym zębów, które złamały się w bardzo niekorzystnej konfiguracji i nie można już posiłkować się zabiegami periodontologicznymi lub ortodontycznymi.

 

Korony pełnoceramiczne

A może podbudowa nie jest w ogóle potrzebna? Ilość porcelany byłaby wtedy odpowiednio gruba, aby nadać koronie odpowiednią głębię i przezierność. Taki ząb byłby najbardziej zbliżony do naturalnego.

Otóż, czasami możemy z podbudowy zrezygnować. Dotyczy to niestety tylko ściśle określonych przypadków. Mogą być to tylko pojedyncze korony, a zęby filarowe muszą być żywe. W przypadku zębów martwych istnieje ryzyko, że w przyszłości staną się ciemniejsze, a wtedy przezierna porcelana będzie wydawała się ciemniejsza z powodu tego, co znajduje się pod nią. W takich sytuacjach bezpieczniejsze są prace na cienkiej warstwie cyrkonu, który maskuje kolor filaru.