Pedodoncja- stomatologia dziecięca

Pedodoncja   (stomatologia dziecięca)-    jest dziedziną stomatologii zajmującą się  zdrowiem jamy ustnej u dzieci od dnia urodzenia aż do wieku dorosłego.

Problemy zdrowotne dzieci i młodzieży to nie tylko próchnica zębów, ale również:

 •  wyżynanie zębów- zarówno  mlecznych jak i stałych, co często związane jest z uczuciem bólu,  gorączką, rozdrażnieniem.  Bólem którego rodzice czasem nie potrafią dopasować do ząbkowania- np. ból ucha, skroni, gardła.  W okresie dorastania i wymiany uzębienia
 • konieczności usunięcia zębów mlecznych by zrobić miejsce dla zdrowych zębów stałych.
 • właściwa higiena, nauka właściwych nawyków i wyrabianie potrzeb zdrowotnych , które zaprocentują w przyszłości- kierując się maksymą „czym skorupka za młodu nasiąknie…”
 • przeciwdziałanie dentofobii (strachu przed dentystą)- wizyty adaptacyjne i miła atmosfera potrafią działać cuda
 • profilaktyka przeciwpróchnicowa

- lakowanie zębów stałych (lakowanie to w zębach tylnych, od 4stałych aż do 8- wypełnianie   rowków zęba materiałem świałoutwardzalnym, co zapobiega lub spowalnia rozwój próchnicy na tej powierzchni- tylko zdrowe zęby),

- fluoryzacja
-czyszczenie z osadów

 • przeciwdziałanie wadom zgryzu (ortodoncja)zdrowe zęby mleczne i stałe u młodzieży to również warunek prawidłowego rozwoju zgryzu i wyglądu twarzy w wieku dorosłym.
 • kontrola ortodontyczna i pomoc w razie potrzeby w prawidłowym kształtowaniu zgryzu, który ma kolosalne znaczenia dla jakości życia oraz wyglądu twarzy.
 • urazy zębów

Dla pacjenta:

-Sprawdzaj dziecku zęby codziennie, kontroluj prawidłowość mycia, wyrabiaj dobre nawyki i sam dawaj przykład- to zaprocentuje w przyszłości.  

-Kontrolę prawidłowego mycia można prowadzić poprzez wybarwianie osadów nazębnych  preparatem , który można kupić w aptece bez recepty.

Przykłady: 

 • Erytrozyna (tabletki do gryzienia  lub płyn do płukania)- UWAGA ZAWIERA JOD
 • Fuksyna

Barwniki służą do wykrywania płytki nazębnej na powierzchniach zębów, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych. Postępowanie to pozwala na uwidocznienie miejsc niedoczyszczonych, gdzie tworzy się płytka nazębna. Przykładowymi preparatami są:

 •  Red Cote – w postaci tabletek i płynu barwnego
 •  Carietest – w postaci roztworu barwnego zielonego
 •  Plaviso, który zawiera różowy łatwo usuwalny barwnik
 •  Plaque Test, który zawiera barwnik fluorescencyjny

- Pamiętaj! Próchnica w  zębach mlecznych, ale również i w młodych zębach stałych przebiega znacznie szybciej i powoduje więcej zniszczeń  niż u dorosłych! Dlatego wizyty kontrolne konieczne są częściej – co 4miesiące.

-Jeśli dziecko nie chce jeść, chrupać twardych potraw, słodyczy – choć wcześniej to lubiło, jest rozdrażnione, ma opuchniętą buzię- nie czekaj! Zabierz dziecko do lekarza dentysty.

- Pasty do zębów dla dzieci są oznaczone przedziałem wiekowym, ponieważ zawierają różne ilości fluoru:

 • dla najmłodszych dzieci pasty bez fluoru lub z małą ilością fluoru (aby nie dopuścić do niepożądanych skutków połknięcia)
 • dla starszych dzieci (zwykle po 6roku życia) z większą ilością fluoru
 • dla dzieci po 12 roku życia-te same pasty co dla dorosłych.

Zęby należy myć minimum 2 razy dziennie- rano po śniadaniu i wieczorem, po kolacji przed snem. Wieczorem po myciu zębów nie wolno już nic jeść czy pić (poza wodą niegazowaną) lub ponownie umyć zęby.

Rodzice !

 1. Niemowlęta- nawet bezzębne usta niemowlaka należy przemywać (DELIKATNIE) gazikiem nawiniętym na palec z przegotowaną wodą lub rumiankiem- złuszczanie nabłonka, usuwanie resztek jedzenia i masaż miękkich tkanek przeciwdziałają np. pojawieniu się trudnych do leczenia pleśniawek!
 2. zęby mleczne trzeba myć tak samo, a nawet bardziej, jak zęby dorosłych!  Zęby myjemy już od chwili pojawienia się w buzi dziecka pierwszego (1) zęba! Początkowo można myć pojedynczego zęba  gazikiem z przegotowaną wodą czy  rumiankiem. Następnie należy kupić szczoteczki dla niemowląt i od początku wyrabiać nawyk dbania o higienę.
 3. Jest 20 zębów mlecznych (czasem mniej)- pierwsze pojawiają się ok 4-7miesiąca życia, ostatnie do 3roku życia. Każde dziecko to indywidualność, dlatego nie można ściśle określić, że dziecko ma ząb zbyt szybko lub za późno!    Wyróżniamy zęby : siekacze (zwykle 2typy- środkowe i boczne- tak zwane jedynki i dwójki), kły(trójki) oraz trzonowe zęby mleczne (czwórki i piątki).  Około 6 roku życia za tymi zębami pojawia się kolejny  ząb!- szóstka (6)- jest to już ząb stały, on nie ma poprzednika mlecznego!
 4. Próchnica zębów mlecznych i młodych zębów stałych przebiega szybciej i powoduje więcej szkód niż w wieku późniejszym!
 5. zęby mleczne trzeba leczyć! 
 6. Fluoryzacja- zabieg zabezpieczający przed rozwojem próchnicy.