Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza- to ogólnie pojęte wszystkie zabiegi  stomatologiczne, które wykonuje lekarz dentysta w celu leczenia zębów oraz przeciwdziałania rozwojowi  nowych stanów patologicznych.   Najczęściej stomatologia zachowawcza kojarzona jest z zakładaniem wypełnień, tj. odtwarzaniem ubytków zębów po wcześniejszym oczyszczeniu z próchnicy (potocznie- zakładaniem „plomb” po wyczyszczeniu „dziury”), ale tak naprawdę każda wizyta u dentysty zajmującego się stomatologią zachowawczą powinna być traktowana jak wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.

Każdy przegląd stomatologiczny zawiera:

  • badanie jamy ustnej (tkanki miękkie języka, policzków, warg, węzłów chłonnych, dziąseł)- pod kątem-choroby układowe, zmiany nowotworowe i przednowotworowe, afty, owrzodzenia, rany, tu też wyrównanie ostrych krawędzi, aby nie drażniły śluzówki.
  • oględziny i badanie jakości wypełnień („plomb”) pod kątem szczelności i funkcjonalności- każdy materiał z czasem się zużywa i wymaga wymiany,
  • instruktaż higieny i sprawdzenie dokładności mycia i oczyszczania, jeśli lekarz widzi jakieś niedostatki w tej dziedzinie, służy pomocą w doborze metody i sprzętu.
  • oględziny zębów pod kątem ruchomości zębów, pęknięć, parafunkcji zgryzowych i przeciążeń zębów, urazów itp.
  • Przygotowanie dalszego  planu leczenia (profilaktyczne, estetyczne, zachowawcze, protetyczne, endodontyczne, chirurgiczne, ortodontyczne itp.)

Lekarz stomatologii zachowawczej to lekarz pierwszego kontaktu, który ustala dalszy plan leczenia.